Gender Gap w IT i przepis na postanowienie noworoczne dla Pań.

By Aneta Błachewicz 2017-01-17

W roku 2018 minie 70 rocznica powstania pierwszego komputera, Manchester Small-Scale Experimental Machine o przydomku "Baby", prototypu Manchester Marka 1 oraz Ferranti Mark 1 - pierwszego komputera we współczesnym znaczeniu tego słowa. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii komputerów, IT i technologii. Obywatele wielu miejsc na świecie korzystają z tych zdobyczy cywilizacyjnych, jednak od jakiegoś czasu w Stanach Zjednoczonych, ale też w perspektywie krajów rozwiniętych, zauważa się jedno zadziwiające zjawisko: maleje liczba kobiet, które kończą specjalistyczne kursy uniwersyteckie dotyczące różnych dziedziń IT, a tym samym być może wiążą z tą sferą nauki swoje życie zawodowe!

W 1984 roku w USA aż 37% absolwentów kierunków IT stanowiły kobiety, obecnie jest ich tylko 18%! Zważywszy na fakt, że do 2020 w samych Stanach Zjednoczonych powstanie 1.4 miliona miejsc pracy w zawodach IT i tych z nimi spokrewnionych, myślimy że to dobry czas, aby zachęcić kobiety do tego, aby  zaczęły naukę programowania i kodowania!


O powodach malejącej liczby kobiet na kierunkach związanych z IT w krajach rozwiniętych powstało już wiele publikacji. Wiele z nich wskazuje na cechy, które mężczyźni i kobiety zyskują i pielęgnują w sobie podczas procesu socjalizacji. Kiedy przed okresem dorastania (do 12 roku życia) 66% dziewczynek w US zapisuje się na kursu powiązane z technologią informatyczną, w dalszych latach ich liczba systematycznie maleje (32 % w wieku 13-18 lat i tylko 4% na poziomie edukacji w amerykańskim College-u). Klasyczną już lekturą stanowiącą źródło wiedzy na temat przyczyn zainteresowania (i jego braku), z którą polecamy się zapoznać, jest wydana przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) Unlocking the Clubhouse: Women in Computing.


Żyjemy w czasach, w których dostęp do materiałów online i kursów jest łatwiejszy ni kiedykolwiek wcześniej (kto wie, może i to staje się czynnikiem malejącej liczby studentek kierunków IT?). Wszędzie na świecie powstają inicjatywy, które pomagają kobietom stawiać pierwsze kroki w nauce. Enrepreneurki  ze wszystkich kontynentów organizują kursy, zrzeszają się lub pracują solo, aby pomóc dziewczynom i kobietom zdobyć niezbędne umiejętności w tej specjalizacji. Postanowiliśmy zebrać kilka najciekawszych pomysłów na zdobycie wiedzy z zakresu IT i projektów pomagającym  osiągnąć ten cel, a tym samym zachęcić płeć piękną do nauki nowego zawodu. Zważywszy na kierunki rozwoju i zapotrzebowania rynku, z pewnością będzie to przydatna i użyteczna wiedza. Co więcej, będziemy poszerzać ją z czasem o informacje na temat nowych inicjatyw, których mogło zabraknąć na początku. Niezbędna jest jednak systematyczność i motywacja, której mamy nadzieję, że Wam nie zabraknie! Zachęcamy też do aktywnego udziału w lokalnych cyklicznych wydarzeniach, których w większych miastach Polski z pewnością nie brakuje.


A oto kilka ze stron, które mogą pomóc Wam w proponowanym przez nas noworocznych postanowieniu:

1. Girls Who CodeAmerykańska organizacja pozarządowa, której misją jest nauka programowania 10000 uczennic, z 42 Stanów. Założycielka Reshma podkreśla specyficzne, wartościowe podejście dziewczynek od 6 do 12 klasy, które zazwyczaj polega na chęci zmiany świata na lepsze za pomocą technologii (i ogromnego potencjału uczennic w tym wieku, który można w ten sposób wykorzystać, przy odpowiedniej motywacji).

2. Women Who Code 
to ogólnoświatowa organizacja pozarządowa, która inspiruje kobiety do zmiany swojej kariery na tą związaną z najnowszymi technologiami. Za główną motywację stawia czynnik ekonomiczny: osoby pracujące w firmach związanych z IT zarabiają średnio o 43% więcej niż te w innych zawodach, a planowany rozrost stanowisk pracy w różnych specjalizacjach wynosić ma w nadchodzących latach aż 23%!

3. Women in Technology
Amerykański oddział WIT rezydujący w stanach Washington D.C., Maryland i Virginia, który liczy sobie prawie 1000 członkiń. Organizacja podnosi kwalifikacje między innymi w specjalizacjach takich, jak Communications, Cyber Security, Executive Leadership, Girls in Technology, czy Leadership.

4. Women In Technology PolandSpotkania polskiej grupy WiT odbywają się już od 2009 r, aktualnie możecie przybyć na te we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Lublinie, Poznaniu i Krakowie. Jak to wskazują na swojej stronie internetowej członkinie WiT, wydarzenia przez nie organizowane skupiają kobiety, które zajmują się programowaniem, administracją bazami danych, serwerami, sieciami, jak również elektroniką, robotyką i innymi pokrewnymi technicznymi dziedzinami. 


5. Geek Girls Carrot


Niech nie zmyli Was nazwa: w spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez grupy Geek Girls Carrot biorą udział osoby w różnym wieku ( i różnej płci!) oraz z calego świata! Na stronie GGC zawsze znajdziecie rozpiskę aktualnych wydarzeń i ich tematykę. W Polsce również mamy przedstawicielki tej organizacji, a jak czytamy na ich Facebookowej stronie warszawskiego oddziału, poza regularnymi spotkaniami, prowadzą warsztaty z programowania Django Carrots w Warszawie, warsztaty z obsługi Wordpressa w Warszawie i Wrocławiu, szkolenie z metodologi Scrum w Warszawie oraz warsztaty /spotkania Code Carrots. Ich oferta szkoleniowa ma ulegać rozszerzeniu.


6. Learn IT girl
Learn IT girl to niezwykły, międzynarodowy projekt, który oferuje 3 miesięczny kurs kodowania w wybranym przez uczestniczkę języku programowania. Wieloetapowy proces nauki i jego rezulaty zamieszczane są na GitHubie. Co najważniejsze, towarzyszy temu mentoring osoby, która może mieszkać w zupełnie innej części globu! Fascynująca podróż związana z tworzeniem własnego projektu uhonorowana jest dyplomem ukończenia kursu. Niebawem rusza 3 edycja, a zapisy trwają! 

Blog