Święto NGO 2016: podsumowanie i 10 zaskakujących faktów

By Aneta Błachewicz 2016-06-14

19 czerwca w krakowskim Parku Jordana odbyło się coroczne Święto Organizacji Pozarządowych. Kilkadziesiąt instytucji, które wzięły udział w wydarzeniu, w tym również Fundacja Whenvisited, przygotowało atrakcje dla przybyłych uczestników. Były nimi warsztaty, gry terenowe, zajęcia sportowe, występy artystyczne, pokazy edukacyjne, kiermasze quizy i zagadki, turnieje wiedzy kąciki doradcze oraz prezentacje. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami, a jeden z nich został poprowadzony przez nas!

Tegoroczna edycja była idealną okazją dla Fundacji Whenvisited, aby po raz pierwszy przeprowadzić grę miejską dla wszystkich przybyłych do jej stanowiska. Uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanych podchodach i odkrywali ciekawostki dotyczące organizacji pozarządowych i darczyńców w Polsce i na świecie. Wszystkie były ukryte na terenie parku Jordana i w zaskakujących miejscach w postaci QR kodów. Każdy, kto podjął się udziału w naszej zabawie, wziął udział w specjalnie przygotowanym przez nas konkursie, w którym rozlosowaliśmy 3 powerbanki! Idea "pomagania przez odwiedzanie" będzie kontynuowana w postaci naszej obecności przy innych wydarzeniach powiązanych ze światem NGO i darczyńców, a także nowych technologii i start-upów.


Niektóre z ciekawostek podane są poniżej, zapraszamy zatem do lektury zestawienia tych najciekawszych!


1. Nadchodzi era tzw. Internet Of Things (IOT). Do roku 2020 ponad 26 milionów rzeczy (samochody, urządzenia, drogi) będzie połączonych z internetem. A już w nadchodzących latach ulegną transformacjom nowe technologie, z których korzystamy na codzień. Najprawdopodobniej przyczyni się to do możliwości przekazywania darowizn w czasie rzeczywistym, na przykład podczas oglądania telewizji czy słuchania radia z lodówki. Nowe aplikacje fundraisingowe będą posługiwały się nowatorskimi systemami płatności, odpowiednikami takich aplikacji jak Samsung Pay czy Apple Pay (lub login do Facebooka lub Twittera).


2. Według Charity Navigator, 22% darowizn w USA zostaje przekazana w dwa ostatnie dni roku.


3. Szacuje się, że na świecie jest około 10 milionów organizacji non-profit. Gdyby połączyły siły i miały wspólne Państwo, byłyby 5 najsilniejszym podmiotem ekonomicznym na świecie.


4. Ilość dobroczyńców, którzy ofiarowali darowizny pieniężne na całym świecie zwiększyła się w samych latach 2011-2014 z 1.2 miliarda do 1.4 miliarda. Szacuje się, że w 2030 roku może ona wynosić 2.5 miliona osób.


5. 66% Polaków jest zaangażowanych w filantropię, czyli wspiera finansowo inicjatywy społeczne (w tym także np. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy) .


6. Większość, bo aż 64% darowizn, dokonywanych jest przez kobiety.


7. Największa organizacja pozarządowa została założona przez Billa i Melindę Gates w 2000 roku (Bill & Melinda Gates Foundation Gates Foundation).


8. 65% organizacji w Polsce ma trudności ze zdobywaniem pieniędzy oraz sprzętu.


9. Tylko 18% Polaków poświęca swój czas na społeczną pracę w organizacjach pozarządowych.


10. W Polsce zarejestrowanych jest 100 000 stowarzyszeń oraz 17 000 fundacji. Liczba tych pierwszy od kilku lat systematycznie maleje, drugich zaś wzrasta.
Źródła:


Farm Bureau Financial Services, https://www.fbfs.com

Huffington Post, http://www.huffingtonpost.com/

International Forum of National NGO Platforms, http://ifp-fip.org

NGO.pl, http://fakty.ngo.pl

Non Profit Tech For Good, http://www.nptechforgood.com


Blog